6.Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Bilimler ve Toplum Konu Testi

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Bilimler ve Toplum Konu Testi

Soru 1 Aşağıdakilerden hangisi insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan üretim, dağıtım, tüketim ve ticaret faaliyetlerini ve bunlarla ilgili etkinlikleri inceleyen bilim dalıdır? A) Filoloji B) Kronoloji C) Ekonomi D) Sosyoloji Soru 2 Aşağıdaki çalışanlardan hangisi kazı yöntemlerini kullanarak ortaya çıkardığı eserleri kültürel, sanatsal ve tarihsel yönden inceleyerek geçmişi aydınlatır? A) Biyolog B) Filozof C) Arkeolog […]

Soru 1
Aşağıdakilerden hangisi insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan üretim, dağıtım, tüketim ve ticaret faaliyetlerini ve bunlarla ilgili etkinlikleri inceleyen bilim dalıdır?
A) Filoloji
B) Kronoloji
C) Ekonomi
D) Sosyoloji
Soru 2
Aşağıdaki çalışanlardan hangisi kazı yöntemlerini kullanarak ortaya çıkardığı eserleri kültürel, sanatsal ve tarihsel yönden inceleyerek geçmişi aydınlatır?
A) Biyolog
B) Filozof
C) Arkeolog
D) Antropolog
Soru 3
“7.yüzyılda icat etikleri para, gümüş ve altının karışımı olan elektron veya diğer adıyla beyaz altındı. Elektron madeni sudan ayıklanarak eritiliyor, yuvarlak bir şekle getiriliyordu.” Yukarıdaki metinde anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir?
A) Frigyalılar
B) Romalılar
C) Lidyalılar
D) İyonlar
Soru 4
Yaşadığımız çevrenin doğal özelliklerini; insan, doğal çevre etkileşimini ve bu etkileşim sonucu insanın ortaya koyduğu beşerî ve ekonomik faaliyetleri hangisiyle öğreniriz?
A) Tarih
B) Sosyoloji
C) Coğrafya
D) Arkeoloji
Soru 5
Aşağıdakilerden hangisi insan davranışlarını inceleyerek açıklamaya ve kişisel davranışları önceden tahmin etmeye çalışan bir araştırma, uygulama bilimidir?
A) Filoloji
B) Biyoloji
C) Psikoloji
D) Sosyoloji
Soru 6
Aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
A) Paralar ait oldukları toplumun ya da devletin ekonomik durumu, yayılma alanı hakkında güvenilir bilgiler vermeyebilir.
B) Paralar ve madalyonlar ilk çağın tarih ve kültürünün aydınlatılması, sanat, ticaret ve ekonomi alanlarında bilgi sahibi olunması açısından önemlidir.
C) Paraların üzerindeki yazılar, semboller ve desenler araştırmacılar için önemli bir kaynaktır.
D) Nümismatk yoluyla elde edilen bilgiler tarih, arkeoloji, ekonomi, sosyoloji… gibi bir çok sosyal bilim dalında kullanılır.
Soru 7
Eski kültür ve uygarlıklardan kalan her türlü alet, malzeme, ev eşyaları ve sanat eserleri gibi maddi kalıntıları inceleyen bilim dalı hangisidir?
A) Arkeoloji
B) Sosyoloji
C) Meteoroloji
D) Tarih
Soru 8
Aşağıdakilerden hangisi sosyal bilgiler dersini oluşturan bilim dallarından birisi değildir?
A) Coğrafya
B) Vatandaşlık Bilgisi
C) Sosyoloji
D) Anatomi
Soru 9
Paralar ile madalyonların üstünde yer alan yazı ve resimlerin bilimsel açıdan değerlendirmesini yapan bilim dalına ne ad verilir?
A) Antropoloji
B) Arkeoloji
C) Nümismatk
D) Filoloji
Soru 10
Hukuk kavramı ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
A) Hukuk kuralları avukatlar, yargıçlar ve hakimler tarafından belirlenir.
B) Bireylerin birbirleriyle, toplumla ve devletle ilişkilerini düzenler.
C) Toplumsal hayat düzenleyen hukuk kuralları ile iç içe yaşıyoruz.
D) Toplumun genel yararını sağlamak için konulan kanunların bütününe hukuk denir.
Soru 11
Aşağıdakilerden hangisi sosyal hayatımızda var olan sosyal gerçekleri, insanların meydana getirdiği grupları, grupların davranışlarını, sosyal kurumları ve toplumsal çevrenin düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı nasıl etkilediğini inceleyen bir bilim dalıdır?
A) Biyoloji
B) Sosyoloji
C) Psikoloji
D) Filoloji
Soru 12
Farklı toplumları ve kültürleri karşılaştırmalı şekilde inceleyen ve insanların toplumsal ve kültürel davranışları hakkında genellemeler yapan bilim dalı hangisidir?
A) Sosyoloji
B) Antropoloji
C) Jeoloji
D) Arkeoloji

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM