6.Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Konu Testi

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Konu Testi

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Konu Testi        6.Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki RollerimKonu Testi Hakkında:       Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim uzaktan eğitim testini çözmek için Başla‘ya tıklayınız. Böylelikle test sorularını ve seçeneklerini görebilirsiniz. Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi tekrar tekrar çözmek üzere düzenlenmiştir. Yani kalıcı öğrenmek için tekrar önemlidir. Her tekrarda Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testinde […]

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Konu Testi

6.Sınıf Toplumdaki Rollerim

TEBRİKLER.

6.Sınıf Toplumdaki Rollerim

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Görevlerimiz ya da toplumun bizden beklediği davranışlar olarak ifade edebileceğimiz kavram aşağıdakilerden hangisidir?
A
Rol
B
Görüş
C
Olgu
D
Oyun
1 numaralı soru için açıklama 
Görevlerimiz ya da toplumun bizden beklediği davranışlar olarak ifade edebileceğimiz roller çok çeşitli olabilir. Bu çeşitliliği gün içerisinde dahi yaşayabiliriz. Örneğin Ahmet Bey, gün boyu öğretmen rolünü üstlendikten sonra akşam pazara uğradığında müşteri rolündedir. Evine geldiğinde ise karısına karşı eş, çocuklarına karşı baba rolündedir. Evlerine misafr gelirse o anki eş ve baba rolüne ek olarak bir de ev sahibi rolünü de üstlenir.
Soru 2
Roller: Bireylerin bulundukları grup içinde üstlendikleri görevlere rol denir. Birden fazla grup içinde yer alıyorsak her grupta farklı bir rolümüz olur.” Bu tanıma göre aşağıdaki grup-rol eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A
Sınıf – yazar
B
Futbol takımı - kaleci
C
Okul - öğretmen
D
Aile - anne
Soru 3
“Bulunulan ortama göre gösterilen ya da üstlenilen davranışların tamamına ‘Rol’ denir” tanımına dayanarak ilköğretim 6. sınıf öğrencisi için aşağıdakilerden hangisi uygun bir rol değildir?
A
Bayram törenlerinde sunuculuk yapmak
B
Okulun öğrencisi olmak
C
Sınıf başkanı seçilmek
D
Okulu temizlemek
Soru 4
Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün üstlendiği rollerden biri değildir?
A
Askerlik
B
Öğrencilik
C
Sporculuk
D
Cumhurbaşkanlığı
Soru 5
Rol kavramı ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
A
Mesleki rollere ilişkin beklentiler yazılıdır, sosyal rollere ilişkin beklentiler ise yazılı değildir.
B
Yaşımız ilerledikçe bazı rollerimiz değişse de sorumluluklarımız değişmez.
C
Eğitim öğretim hayatımızı tamamladıktan sonra meslek grupları içinde yer alan bir birey oluruz.
D
İçinde yer aldığımız meslek grubunun gerektirdiği davranışlara ve kurallara uygun hareket etmeye mesleki rol denir.
Soru 6
Bir bireyin sahip olabileceği rollere ilişkin olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
A
İçinde bulunduğumuz gruplar değiştikçe rollerimiz de değişir.
B
Bireyler sahip oldukları rollere ilişkin görevlerini yapmak zorundadır.
C
Toplumda bütün insanların rolleri aynıdır.
D
Bireylerin sahip olabilecekleri rolleri, içinde bulundukları gruplar belirler.
Soru 7
Görevler: Bir grup içinde yer alan bireylerin rollerinin gereğini yerine getirme zorunluluğudur.”  Aşağıdakilerden hangisi zorunlu değildir?
A
Öğrencinin okula gitmek ve ödevlerini yapmak zorunda olması,
B
Hafta sonu pikniğe gitmek,
C
Futbol takımında kalecinin gol yememek için çalışması,
D
Anne ve babanın ailenin geçimini sağlamak ve çocuklara bakmak zorunda olması,
Soru 8
Bir bireyin sahip olabileceği rollere ilişkin olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
A
Bireylerin sahip olabilecekleri rolleri, içinde bulundukları gruplar belirler.
B
Toplumda yaşayan bütün insanların rolleri birbirleriyle aynıdır.
C
İçinde bulunduğumuz gruplar değiştikçe rollerimiz de değişir.
D
Bireyler sahip oldukları rollere ilişkin görevlerini yerine getirmek zorundadır.
8 numaralı soru için açıklama 
Birey olarak dünyaya geldiğimiz andan itbaren çeşitli sosyal roller üstleniriz. Rollerimizin bir kısmı do- ştan sahip olduğumuz rollerdir. Bu roller evlat ya da kardeş olmak gibi biyolojik özelliklerimizden kay aklanan, herhangi bir ilgi ve yeteneği gerektrmeyen rollerimizdir. Bunları seçme imkânımız yoktur. Bazı llerimizde vardır ki bunlara isteğimizle çalışarak, başarı göstererek sonradan sahip oluruz. Bunlar özgür ademizle katldığımız grupların bize yüklediği rollerdir. Sınıf başkanı olmak, takım kaptanı olmak gibi.
Soru 9
Aşağıdakilerden hangisi toplumdaki rollerden biri değildir?
A
Kişilik
B
Kardeşlik
C
Mudur yardımcılığı
D
Annelik
Soru 10
Üstlendiğimiz rollerimizin gereklerini yerine getirmeye ne denir?
A
Sorumluluk
B
Özgürlük
C
Çalışma
D
Hak
Soru 11
Aşağıdakilerden hangisi, öğrencinin yapması gereken sorumluluklardan biri değildir?
A
Derslerine iyi çalışmak
B
Ailesine karşı sorumluluklarını bilmek
C
Sınıfta söz almadan ve yüksek sesle konuşmak
D
Öğretmenlerine karşı saygılı olmak
Soru 12
Toplumdaki diğer bireyler gibi, çocuklarında çeşitli hak ve sorumlulukları vardır. Aşağıdakilerden hangisi çocukların sorumluluklarından biri değildir?
A
Düzenli olmak
B
Bir işte çalışmak
C
Beslenmek
D
Okul kurallarına uymak
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

       6.Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumdaki RollerimKonu Testi Hakkında:

      Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim uzaktan eğitim testini çözmek için Başla‘ya tıklayınız. Böylelikle test sorularını ve seçeneklerini görebilirsiniz. Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi tekrar tekrar çözmek üzere düzenlenmiştir. Yani kalıcı öğrenmek için tekrar önemlidir. Her tekrarda Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testinde soru ve cevapların yeri değişecektir. Böylelikle ezber yapmadan öğrenme ağlanmaktadır.

      Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Konu Testinin Hazırlanışı:

      Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim konu testi özellikle sanal etkileşimli bir çalışmadır. Diğer bir deyişle online test çözme çalışmasıdır. Üstelik Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi içerik geliştirme uzmanları tarafından özenle oluşturulmuştur. Aynı zamanda Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi MEB eğitim programlarına göre hazırlanmıştır. Çünkü Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi hazırlanırken program hedefleri dikkate alınmıştır. Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim kazanım testinde özellikle ders kitaplarında yer alan içerikler kullanılmıştır. Çünkü Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim çalışma testi öğrenme hedeflidir. Bununla birlikte Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Böylelikle sınıf içi uygulamalar Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testinin başarısını artıracaktır. Online Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi için öğrenci ya da öğretmen görüşü önemlidir. Bizimle görüş ve önerilerinizi paylaşınız.

testimiz.com.tr

      Kazanım Testinin Yapısal Özellikleri:

      Testlerimiz sürekli güncellenmekte ya da yenilenmektedir. İnteraktif Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim test soruları genellikle çoktan seçmelidir. Ancak sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekli olabilir. Ancak Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim konu testi hazırlanırken 1.2. ve 3. Sınıflar için genellikle 3 seçenek tercih edilmiştir. Çünkü seçenek sayısı Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim kazanım testinin zorluk seviyesini belirler. Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim çalışma testi için 4.sınıf ya da ikinci kademede 4 seçenek tercih edilmiştir. Ancak Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim etkileşim testinde her sorunun özellikle bir cevap hakkı vardır. Aynı zamanda istediğiniz zaman tercihinizi değiştirebilirsiniz. Uzaktan eğitim Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testini özellikle tekrar tekrar çözebilirsiniz. Çünkü Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testini yenilediğinizde soru ve cevapların yerleri değişmektedir. Her seferinde Böylece her tekrarda aynı konuda başka bir test çözeceksiniz. Ancak bazı bağlantılı testlerde bu özellik yoktur.

testimiz.com.tr

      Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim Testi Genel Özellikleri:

      Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim konu testi özellikle bireysel öğrenmeye katkı sağlamak için hazırlanmıştır. İnteraktif Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testi genellikle çevrimiçi çözülür. Çünkü Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim çalışma testi sanal etkileşimli bir çalışmadır. Ancak Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim konu testini yazarak çözmek isterseniz dokümanlar bölümünden indirebilirsiniz. Etkileşimli Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim test çalışması özellikle çevrecidir. Çünkü Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim kazanım testini çevrimiçi çözerken kâğıt israfı olmaz. Ancak yazdırılan çalışmalarda da içerik sıkıştırılarak kâğıt israfı önlemiştir. Böylece Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testini çözerken atık oluşmaz.

testimiz.com.tr.tr

      Telif Hakkı:

      Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim etkileşim testi ilk olarak genel eğitim amacı ile hazırlanmıştır. Ancak Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testini sanal ortamda ücretsiz çözebilirsiniz. Özellikle Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim konu testi telif hakkı aksi ispatlanmadıkça testimiz.com.tr sitesine aittir. Ancak testimiz.com.tr Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim kazanım testi telif hakkını saklı tutar. Sonuç olarak Sosyal Bilgiler Toplumdaki Rollerim testinin kullanımı özel izne tabidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM